Choď na obsah Choď na menu
 


zajac a kralik

29. 12. 2010

Rozdiel medzi králikom a zajacom:

Králiky sú príbuzné zajacom. Líšia sa však od nich menším telom, kratšou hlavou, ako aj kratšími zadnými nohami. Mláďatá sa rodia bezmocné, holé a slepé.Rozšírili sa po celej Európe. 

Zajac:
Zajace (Lepus spp.) sú dlhoprsté zvieratá, vedia dobre bežať a skákať. Rodia živé mláďatá, ktoré sú dobre osrstené a nie sú slepé, hneď po narodení vedia behať. Rad zajacov zahrňuje vyše sto druhov a poddruhov a je rozšírený po všetkých svetadieloch okrem Strednej a Južnej Ameriky a Austrálie. Zajac poľný (Lepus europaeus) mení veľkosť, váhu a farbu srsti podľa areálu, v ktorom žije. Zafarbenie sa mení v závislosti od veku i od ročného obdobia a skoro vždy sa viac-menej zhoduje s farbou pôdy, na ktorej zajac žije.

Obrazek

 

Zajac Poľný 

 

 

 

Králik: Samica králika divého vrhne ročne 10-40 mláďat, preto sa králik stal jedným z najrozšírenejších cicavcov na Zemi. Jeho pôvodnou vlasťou je juhozýápadná Európa, konkrétne Španielsko. Odtiaľ sa rozšíril takmer do celého sveta. Králiky dokážu v okolí svojej kolónie spásť všetky rastliny. Od 50. rokov nášho storočia sa početné stavy králikov z času na čas prerieďujú v dôsledku infekčnej choroby. Králiky spolu so zajacmi a pískavkami patria do radu zajacov. Zajace aj králiky sú výborní bežci - zajac poľný vie bežať rýchlosťou až 70km/hod. Majú dobre vyvinuté zmysly, hlavne zrak a sluch. Králiky v okolí svojej nory zužitkujú ozaj všetko. Zajace rodia vidiace a osrstené mláďatá, králičie mláďatá sú naopak slepé a holé.
Obrázok

 

 

 

 

 

králik divy

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

...

(..., 10. 3. 2013 0:14)

není zač som rada že sa páčil :D maťa

list

(kopik, 9. 3. 2013 16:03)

výborný text. velmi mi pomohol. dakujem.

dakujem

(maťa, 29. 12. 2010 16:47)

dakujem ze sa ti moja stranka paci ...vies ten nazov som vymyslela iba tak narychlo ale niekedy tu dam aj nejake tie kvety

zajačikovia

(katka, 29. 12. 2010 16:45)

velmi zaujimave ak ti mam pravdu povedat tak som myslela ze kralik divy nema tolko mladat ale overovala somsi to a je to PRAVDA ... paci sa mi tvoja stranka ...aj ked ma divny nazov