Choď na obsah Choď na menu
 


europska mačka

28. 12. 2010

Európska mačka

Európska mačka

V 80. rokoch sa začali objavovať prvé chovateľské stanice, ktoré sa zaoberali chovaním tohto plemena. Najväčšia základňa bola vo Fínsku, odkiaľ sa doviezlo niekoľko kvalitných jedincov. Avšak v posledných rokoch záujem o tieto mačky opadol, vzhľadom na to , že chovatelia sa začali viac sústrediť na chov ušľachtilých plemien.
Plemeno európska krátkosrstá mačka vzniklo prirodzenou cestou z domestikovanej mačky bez uplatňovania špeciálnych chovných pravidiel a postupov.
Nájdeme medzi nimi veľmi rozličné povahy. Prítulné a maznavé zvieratá, ktoré dokážu prespať celý deň ale taktiež mačky, ktoré sa vyznačujú svojou neposednosťou a veľkou aktivitou. Povaha mačiatka je čiastočne dedičná a preto je vhodné, aby sme si pri výbere mačiatka preštudovali povahu rodičov.
Starostlivosť o srsť
Srsť európskej krátkosrstej mačky sa udržuje ľahko. Stačí ju raz za týždeň vyčesať kefou a potom prečesať stredne jemným hrebeňom. V období pĺznutia je vhodné srsť vyčesať gumovou kefou alebo rukavicou, pričom však treba dávať pozor, aby sa srsť nepoškodila.
Chov európskej krátkosrstej mačky by sa mal zakladať na upevnení typického tvaru tela, ktoré má byť robustné a pružné, anatomicky totožné s telom domestikovanej, nešľachtenej mačky. Je stredne až veľká mačka.
Hlava
Má byť dosť veľká, má byť dobre vyvinutá a vytvárať dojem guľatosti, ale musí byť viac dlhšia ako širšia. Čelo a lebka je ľahko zaguľatená, brada silná. Nos je rovný, stredne dlhý a rovnomerne široký po celej dĺžke. Prechod medzi čelom a nosom je vyznačený jemným prehnutím v úrovni očí.


Uši
Stredne veľké, ľahko zaguľatené na špičkách. Môžu mať chumáčiky chlpov. Výška uší zodpovedá ich šírke v základni. Sú posadené od seba dosť ďaleko a dostatočne vzpriamené.
Oči
Sú guľaté, otvorené, ďaleko od seba a ľahko šikmo posadené. Farba musí byť čistá a jasná. Je povolená zelená alebo jantárová, modrá a tiež nerovnaká, čo znamená, že jedno oko modré, druhé zelené alebo jantárové.
Telo
Je robustné, silné, svalnaté, nesmie byť krátke a zavalité. Krk je stredne dlhý a svalnatý. Hrudný kôš je guľatý a dobre vyvinutý. Nohy sú pevné a veľmi silné, stredne vysoké, rovnomerne sa zužujúce k pevným a guľatým labkám. Chvost je stredne dlhý, dostatočne silný v nasadení, rovnomerne sa zužuje do zaguľatenej špičky.
Srsť
Je krátka, hustá a lesklá. Odstávajúca srsť je chybou.
Uznávané fariebné variety
• Biela
• Biela škvrnitá:
- Van
- Harlekýn
- Bikolor
Sú kombinované s plnými farbami: čierna, modrá, červená, krémová, čierno korytnačinová, modro korytnačinová.
• Jednofarebná: čierna, modrá, červená, krémová
• Korytnačinová: čierna, modrá
• Dymová: čierna, modrá, červená, krémová, čierno korytnačinová, modro korytnačinová
• S kresbou:
- Mramorovaná
- Tygrovaná
- Bodkovaná
čierna, modrá, červená, krémová, čierno korytnačinova, modro korytnačinová
• Striebristá s kresbou:
- Mramorovaná
- Tygrovaná
- Bodkovaná
čierna, modrá, červená, krémová, čierno korytnačinová, modro korytnačinová
Sfarbenia vzniknuté krížením s inými plemenami nie sú povolené (čokoládová, lilavá)
Hodnotenie na výstavách
Hlava ( celkový dojem, nos, čeľuste a chrup, čelo, brada, krk, umiestnenie a tvar uší, tvar a veľkosť očí) 25 bodov
Telo (stavba tela, veľkosť, stavba kostry, výška končatín, tvar labiek, tvar a dĺžka chvostu ) 25 bodov
Srsť (farba, kresba a jej tvar, škvrny) 20 bodov
Farba očí 10 bodov
Kvalita srsti a textúra, dĺžka 15 bodov
Kondícia 5 bodov
Celkom 100 bodov

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.