Choď na obsah Choď na menu
 


ragdoll

28. 12. 2010

Ragdoll

Ragdoll
Neobyčajný pôvod - neobvyklé meno
Plemeno ragdoll bolo vysľachtené v 60. rokoch 20 storočia v Kalifornii. Jeho vyšľachtenie sprevádzali rôzne fámy napr. že necítia bolesť a chlad, že sú pohybovo obmedzení…. Všetky sa ukázali ako nepravdivé. V podstate išlo o premyslenú obchodnú taktiku, s účelom čo najväčšej popularizácie plemena. Ragdoll je v podstate úplne normálna mačka, so všetkými pozitívami aj negatívami. Označenie ragdoll - handrová bábika je však veľmi trefné. Pravý ragdoll je totiž natoľko dôverčivý, že keď sa s ním manipuluje, úplne sa uvoľní a človek má pocit, že dvíha neživú bábiku.
Láskyplný charakter
Ragdoll je pomerne veľké plemeno, mačky vážia v priemere 5 kg, kocúri 7-8 kg. Napriek svojej veľkosti sú však veľmi nežní, prítulní a dobrosrdeční. Vytvárajú si veľmi úzky vzťah k svojim majiteľom, sledujú ich na každom kroku, pri každom pohybe. Sú veľmi inteligentní, ľahko sa vychovávajú, vždy zvedaví a ochotní pomáhať. Veľmi dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami. Majú nesmierne vyrovnanú, prispôsobivú povahu bez toho, aby pôsobili nudne. Práve naopak, s ragdollom sa nikdy nebudete nudiť a nebude Vás pritom obťažovať. Často mu stačí byť vo Vašej prítomnosti. Mnohí z nich vášnivo radi aportujú.
Vďaka kľudnej povahe ich možno zaradiť medzi bytové plemená. Sú však veľmi vďační za výbeh na čerstvom vzduchu. Je dokonca možné ich vodiť na vodítku /treba však začať v rannom veku/. Ragdoll je veľmi spoločenský, preto zle znáša samotu. Môže byť sám niekoľko hodín, ale pre pracujúcich ľudí je vhodné mu dopriať nejakého iného mačacieho spoločníka /nezáleží na rase/.
Výzor a farebné varianty
Ragdoll má pôsobiť ako pevná silná mačka s polodlhou hodvábnou srsťou. Široká hlava je lemovaná bohatým golierom. Oči sú veľké okrúhle a musia byť modré. Nohy pomerne dlhé, šíhle, zadné o niečo dlhšie ako predné. Vyskytuje sa v troch variantách a štyroch farebných odtieňoch /seal, blue, chocolade, lila/. Farby čokoládová a lila sa vyskytujú veľmi zriedka a sú prakticky nedostupné.
Colorpoint
Znaky /maska, uši, labky, chvost/ majú byť výrazne sfarbené. Farba tela je svetlejšia, hruď a náprsenka musí byť ešte svetlejšia ako farba tela. Mačka nesmie mať žiadnu bielu škvrnu. Tieňovanie na tele je povolené, rovnako aj brušný fľak.
Mitted
Znaky /maska - okrem brady, uši, chvost/ majú byť dobre vyfarbené, farba tela ako u colorpointa. Labky sú tiež vyfarbené, ale musia mať biele ponožky. Zadné labky musia byť biele min. po ohyb, max. do polovice stehna. Biely pruh od brady pokračuje cez celé brucho až po nasadenie chvosta. Na nose môže byť biela lysina.
Bicolor
Znaky /uši, chvost/ majú byť dobre vyfarbené, v maske musí byť charakteristické biele "V". Brucho je biele bez fľakov. Biele labky sa uprednostňujú. Farba tela je svetlejšia ako znaky, biely fľak na chrbte je povolený
.
Nové, doteraz neuznané farebné varianty
Vyskytujú sa vo všetkých troch variantách /colorpoint, mitted, bicolor/. jedná sa buď o sfarbenie s kresbou /lynx/, alebo o červenú a korytnačinovú farebnú variantu /rot, creme, tortie/.
Srsť a jej udržiavanie
Srsť ragdolla je hodvábna až šmykľavá a nemá nábeh na plstnatenie. Na tvári a labkách je skôr krátka, na chrbáte a bruchu dlhá. Je pomerne hustá a pri pohybe sa tzv "láme". Na golieri vytvára bohatú náprsenku. Celkový výborný dojem dotvára bohato závojovo osrstený chvost. Udržiavanie srsti je veľmi jednoduché. Stačí raz-dva krát do týždňa prečesať kovovým hrebeňom. Mačky nie je potebné kúpať ani strihať. Napriek tomu srsť vyzerá stále upravená a prispieva tak k aktraktívnosti a obľúbenosti plemena.
Štandard FIFe- Ragdoll
Ragdoll existuje v troch farebných formách: colourpoint (s odznakmi), mitted a bikolor, a v štyroch farebných varietách: čiernohnedá (seal), modrá, čokoládová a lilavá. Celkom teda v 12 farebných varietách.
Všeobecne Celkový dojem Ragdoll je masívna, veľká mačka so stredne silnou kostrou a svalnatým telom, celkovo silného zjavu.
  Veľkosť Veľká mačka.
Hlava Tvar Stredne veľká, široká hlava v tvare modifikovaného klinu, s plochým priestorom medzi ušami.
  Nos Nos má mať v hornej tretine ľahké vyklenutie.
  Líca (tlama) Líca su dobre vyvinuté, stredne dlhá, dobre vyvinutá, zaoblená brada tlama sa zužuje k dobre vyvinutej brade.
Uši Tvar Stredne veľké uši s širokým nasadením, so zaguľatenými špičkami.
  Umiestnenie Uši sú na lebke nasadené ďaleko od seba a ľahko sklonené smerom vpred.
Oči Tvar Veľké, oválne oči. Vonkajší okraj oka má tvoriť jednu líniu s nasadením ucha.
  Farba Modrá farba očí - čím intenzívnejšia, tým lepšie, v súlade so sfarbením tela.
Krk Krk je krátky a silný.
Telo Stavba Dlhé a svalnaté telo so stredne silnou kostrou. Hruď je široká a dobre vyvinutá. Celkovo je telo ťažšie a svalnatejšie vo svojej zadnej časti. Dospelá mačka je jednako široká v pleciach ako v zadnej časti tela.
Končatiny Stredne dlhé končatiny so stredne silnými kosťami. Keďže sú zadné končatiny o niečo dlhšie ako predné, je chrbtová línia trochu sklonená smerom dopredu.
  Tlapky Veľké, guľaté, kompaktné tlapky s chumáčikmi chlpov medzi prstami.
Chvost Dlhý chvost, stredne silný v nasadení, ku špičke sa trocha zužujúci, proporcionálny k telu. Chvost má byť dobre osrstený, huňatý.
Srsť Štruktúra Srsť strednej dĺžky s hustou, mäkkou, hodvábnou textúrou leží na tele a pri pohybe mačky sa roztvára. Srsť je najdlhšia na krku a lemuje vonkajší obrys tváre, čo pôsobí dojmom "podbradníčku". V tvári je srsť krátka a od konca hlavy cez lopatky smerom k chrbtu sa postupne predlžuje. Na bokoch, zadnej časti tela a bruchu je srsť stredne dlhá až dlhá, na predných končatinách krátka až polodlhá.
  Farba Podľa farebných variet.
Chyby Hlava Úzka hlava.
Nos Stop, "rímsky" nos.
Uši Príliš veľké alebo naopak príliš malé uši. Špicaté uši.
Oči Mandľovitý tvar očí.
Šija Príliš dlhý a/alebo slabý krk.
Telo Zavalité telo, úzky hrudník.
Končatiny Krátke končatiny, roztiahnuté prsty, chýbajúce medziprstné chumáčiky chlpov.
Chvost Krátky chvost, tupá špička chvostu.
Srsť Krátka srsť (v závislosti na ročnom období).
Poznámky Mačky sú nápadne menšieho vzrastu ako kocúry.
Výraznejšie líca u kocúrov majú byť zohľadňované.
Fyzický vývoj je veľmi pomalý.
Diskvalifikácia Iná farba očí než modrá.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.