Choď na obsah Choď na menu
 


mainska myvalia mačka

28. 12. 2010

Mainská mývalia mačka / Maine Coon

[maine-coon.jpg]
Mainská mývalia mačka
Pôvod
Mainská mývalia mačka je najstarším a jedným z najpočetnejších amerických plemien. Plemeno vzniklo pravdepodobne krížením mohutných amerických mačiek, ktoré žili na farmách Nového Anglicka a Mainu a dlhosrstých mačiek z Európy, ktoré sa plavili s námorníkmi. V roku 1860 bolo toto plemeno vystavené na výstave mačiek v New Yorku. Jeho registrácia prebehla v roku 1861 a vyhralo prvú cenu na výstave v Madison Square Garden roku 1895.
Povaha
Mainské mývalie mačky sú veľmi priateľské a dobre naladené, hravé a prítulné. Chovajú sa kamarátsky k ľuďom, iným mačkám a dokonca i v komunikácii so psom zvyčajne nedochádza k problémom. Vďaka svojej veľkej prispôsobivosti sa cítia doma ako v panelovom byte, tak i v dome so záhradou. Ak chováme toto plemeno výlučne v byte, musíme sa mačke postarať o dostatok príležitostí na hranie a zaobstarať dobrý strom na šplhanie. Mainské mývalie mačky sú veľmi hravé a zvedavé, vždy skontrolujú prinesený nákup a každý nový predmet v domácnosti dôkladne prebádajú. Hoci je toto plemeno najväčším domestikovaným mačacím plemenom, dokážu sa naskladať a nasúkať do maličkých kartónových krabíc a iných úkrytov, kde by ste ich určite nehľadali (vzhľadom na veľkosť tela). Tieto priateľské obry nie sú hlučné, ale svoj jemný hlas použijú v prípade, že vám chcú dať niečo najavo alebo jednoducho
Hlava
Je strednej veľkosti s hranatými obrysmi. Profil hlavy vykazuje jemné konkávne prehnutie. Lícne kosti sú vysoko posadené a vyklenuté dopredu. Čelo je jemne klenuté. Brada je pevná, hranatá, vo zvislej línii s nosom.
Oči
Sú veľké, jasné, posadené ďaleko od seba, mierne oválne, ale nie mandľového tvaru. Sú posadené mierne šikmo. Je povolená akákoľvek farba očí. Neexistuje žiadna väzba medzi farbou očí a farbou srsti.

Uši
Sú veľké, široké v nasadení, mierne sa zbiehajú ku špičkám. Veľmi žiadané sú rysie štetinky na špičke ucha. Chumáčiky chlpov v ušných lalokoch presahujú cez vonkajší okraj uší von. Sú umiestnené vysoko na hlave a ľahko sa vykláňajú smerom von. U starších zvierat sa ich vzájomná vzdialenosť mierne zväčšuje.
Telo
Je dlhé, so silnou kostrou a širokým hrudníkom. Je pevné, svalnaté a pôsobí dojmom mohutnosti a sily. V rovnováhe s ostatnými časťami tvorí harmonický celok.
Končatiny
Sú silné, stredne dlhé, tvoria s telom pravý uhol. Labky sú veľké a okrúhle a medzi prstami sú chumáčiky chlpov.
Chvost
Musí byť minimálne rovnako dlhý ako telo od lopatiek ku koreňu chvosta. Je široký v nasadení a zbieha sa do špičky s plnou, vlajúcou srsťou. Osrstenie chvosta je dlhé a vždy volne vlajúce.
Štandard FIFe- Mainská mývalia mačka
Mainská mývalia je prirodzeným spôsobom vzniknuté plemeno s milou povahou, ktoré má svoj pôvod medzi "pracovnými" mačkami na farmách severovýchodnej časti USA.
Všeobecne Celkový dojem Mainská mývalia mačka je mohutné plemeno s hranatým obrysom a veľkými ušami, širokým hrudníkom, silnou kostrou, dlhým, silne osvaleným hranatým telom a dlhým vlajúcim chvostom. Dobrý svalový tonus a pevnosť dávajú mačke výraz a robustnosti.
  Veľkosť Stredná až veľká mačka.
Hlava Tvar Stredná veľkosť, hranaté obrysy hlavy. Profil hlavy má jemné konkávne prehnutie.
  Čelo Jemne klenuté.
  Líca Lícne kosti sú vysoko posadené a dopredu vyklenuté.
  Tvár (nos)
Tlama
Tvár a nos strednej dĺžky s hranatým obrysom tlamy. Prechod medzi tlamou a lícnymi kosťami je zreteľne hmatateľný.
  Brada Pevná brada, vo zvislej línii s nosom a hornou perou.
Uši Tvar Veľké, široké v nasadení, mierne sa zbiehajúce k špičkám. Rysie štetinky sú žiaduce. Chumáčiky chlpov v ušných boltcoch presahujú cez vonkajší okraj uší von.
  Umiestnenie Uši vysoko na hlave stojace a ľahko sa vykláňajúce smerom von. Rozostup medzi ušami má byť v šírke ucha. U starších mačiek sa rozostup zväčšuje. Dolný okraj nasadenia ucha je trocha viac vzadu ako horný okraj nasadenia.
Oči Tvar Veľké a ďaleko od seba posadené oči, ľahko oválne, ale nie mandľového tvaru. Keď sú plne otvorené, pôsobia guľatým dojmom. Oči sú posadené ľahko šikmo, v smere vonkajšieho nasadenia ucha.
  Farba Je povolená akákoľvek farba očí. Medzi farbou očí a sfarbením srsti neexistuje žiadna väzba. Žiaduce je, aby farba očí bola jasná.
Šija Kocúry majú veľmi silnú a svalnatú šiju.
Telo Stavba Telo ma byť dlhé, so silnou kostrou a a širokým hrudníkom. Je pevne osvalené a pôsobiace dojmom sily. Telo je veľké, má byť v rovnováhe s ostatnými časťami a pôsobiť hranatým dojmom.
Končatiny Silné, stredne dlhé, tvoriace s telom pravý uhol.
  Tlapky Veľké, guľaté, s chumáčikmi chlpov medzi prstami.
Chvost Najmenej rovnako dlhý ako telo od lopatiek ku koreňu chvostu. Chvost je široký v nasadení a zbieha sa do špičky s plnou, vlajúcou srsťou. Osrstenie chvosta je dlhé a vždy voľne vlajúce.
Srsť Štruktúra Hustá, vhodná do každého počasia. Na hlave, lopatkách a končatinách je srsť krátka, pozdĺž chrbta a na bokoch sa pozvoľna predlžuje, na bruchu je dlhá. Na zadných končatinách sú plne vyvinuté "nohavičky", límec na krku je žiaduci. Textúra je hodvábna. Srsť má sklon hladko splývať. Podsada je mäkká a jemná, pokrytá hrubými, hladkými krycími chlpami.
  Farba Povolené sú všetky sfarbenia s výnimkou čokoládovej, škoricovej, lilavej a plavej farby a s výnimkou sfabenia s odznakmi a barmského riedenia. Povolený je akýkoľvek podiel bielej farby.
Kondícia   Mainská mývalia mačka má byť vždy harmonická, proporcionálna a v dobrej kondícii.
Chyby Všeobecne Neharmonické proporcie. Celkovo príliš malá mačka.
Hlava Guľatá hlava, rovný alebo konvexný profil.
Nos Ston (zreteľné prehnutie nosa).
Tlama Dopredu vysunuté dvorce hmatových chlpov, guľatá alebo špicatá tlama.
Brada Slabá (ustupujúca) brada.
Uši Ďaleko od seba stojace a dovnútra smerujúce uši.
Oči Šikmo posadené, mandľovité oči.
Telo Jemná, ľahká stavba tela. Krátke, zavalité telo.
Končatiny Dlhé, príliš jemné nohy.
  Chvost Krátky chvost.
  Srsť Chýbajúca dlhá srsť na bruchu, srsť všade rovnako dlhá, chýbajúca podsada.
Poznámky Typ musí byť vždy uprednostňovaný pred sfarbením.
Je treba počítať s veľmi pomalým vývojom mladej mačky.
Úplne dospelí kocúry môžu mať väčšiu a širšiu hlavu ako mačky.
Mačky sú v porovnaní s kocúrmi menší. Tento podstatný rozdiel veľkosti je treba zohľadňovať.
Dĺžka a hustota srsti kolíše podľa ročných období.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

majitelka

(mata, 19. 3. 2011 19:31)

len pre zaujimavost tak na tuto macku ste uz zhliadli 409 krat