Choď na obsah Choď na menu
 


exoticka mačka

28. 12. 2010

Exotická mačka

Exotická mačka
Ako diváci na výstave mačiek chodili po výstavisku a prezerali si vystavované zvieratá v klietkach, videli aj mačku na ktorú posmešne pozerali a hovorili: "Táto vyzerá ako perzská, ale má to krátku srsť. Názov je exotická. Exotická čo?!"
V priebehu rokov majú chovatelia predstavy - vyšľachtiť mačku s jedinečným zjavom. Príkladom jednej takejto veľkej myšlienky je vyšľachtenie colourpointov - dlhosrstá mačka s farebnými znakmi siamských mačiek. Takýto istý kreatívny inštinkt bol na mieste, kedy prvý krát vznikla predstava exotickej mačky. Na začiatku bola inšpiráciou vízia krátkosrstej perzskej mačky. Od začiatku bol štandard pre exotov tvorený s cieľom vyšľachtenia peržana s kratšou, na starostlivosť menej náročnou srsťou.
Chovatelia potrebovali získať krížením krátkosrstý gén a vniesť ho peržanom, aby sa dosiahol perzský štandard. V začiatkoch sa chov exotov stretol s odporom mnohých chovateľov peržanov. Bolo veľmi obtiažne získať dobré perzské línie a pracovať s nimi. Veľa chovateľov peržanov nechcelo ani počuť, že by mali byť ich línie použité na chov exotov.
Toto prvotný vývoj spomalilo a sťažilo. Boli ale aj uznávaní chovatelia peržanov, ktorí podporovali vývoj exotov a tým ich vývoj uľahčili. A tak ako sa vyvíjal štandard peržanov, tak sa vyvíjal aj štandard exotov. Ako sa stávali peržania "typovejšími", tak aj exoti. A ako sa stával chov exotov populárnejší, tak viac a viac chovateľov peržanov chcelo poskytnúť svoje línie na použitie do chovného programu exotov a mnohí dokonca začali s chovom exotov sami.
Exotické mačky boli vyšľachtené, aby perzský štandard v každom prípade zodpovedal úplne špeciálnemu výzoru: kožuch je hustý, mäkký, krátky, plyšový. Kožuch exotov je jedinečný a dáva im mäkký, zaguľatený výraz, výraz plyšového medvedíka. Tento úžasný kožuch nevyžaduje toľko starostlivosti ako perzský, stačí ho menej česať a nebude matný a nebudú sa v ňom tvoriť chuchvalce.
Exoti dospievajú neskôr ako väčšina ostatných plemien, a ako všetci domáci miláčikovia môžu byť kastrovaní už v skoršom veku a tým sa zabráni značkovaniu a ďalším nežiaducim záujmom dospelých mačiek. Exotické mačiatka vykazujú také isté úrovne aktivity a prejavy ako mačiatka peržanov. Niektorí chovatelia hovoria, že exotické mačiatka robia všetko prvé: prvé otvárajú oči, prvé vyliezajú z pôrodnice, prvé začínajú jesť, atď.
Aký je vlastne život s exotom? Sú exoti ako peržania alebo ako ich krátkosrstí predkovia? Počas rokov, ako sa menil typ a srsť, menila sa aj osobnosť exotov. Ako sa používali u exotov línie perzských predkov dlhšie a dlhšie, tak aj ich temperament sa stále viac podobal perzskému.
V súčastnosti nie je rozdiel medzi temperamentmi týchto dvoch plemien. Pre zaneprázdnených ľudí, ktorým sa páči výzor peržanov, ale odrádza ich starostlivosť o ich dlhú, bohatú srsť, sú exoti dokonalým mačacím spoločníkom. Veľa vecí predurčuje exotov ako skvelý doplnok rodiny. Rozkošný výraz, mierumilovná povaha, čistotnosť a nenáročnosť na starostlivosť - čo viac možno očakávať od dokonalého domáceho miláčika? Exoti sú skutočne "to najlepšie z dvoch svetov".
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.